Yaşa uygun beslenme ile gelen sağlık

Hayatınızın her döneminde sağlıklı ve formda kalmak için yaşınıza uygun beslenmelisiniz.

20′li yaşlarındaki kadınlara uygun bir beslenme düzeni, 50′lerindeki bir kadın söz konusu olduğunda işe yaramayabilir

20′LER İLERİYE YATIRIM
20′li yaşlarda doğru beslenmek, sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlar. Daha önemlisi, bu yaşlarda edinilen doğru beslenme alışkanlıkları ileriki yıllara yapılan bir yatırımdır.
Enerji seviyenizi artırın: İdeal bir kahvaltı, tam tahıllar ve protein içermelidir. Tam tahıl içeren yiyecekler kan şekerinin kontrollü yükselmesini sağlarken, protein içeren besinler bu süreci daha da yavaşlatır. Bu da enerji seviyenizin saatler boyunca yüksek olması anlamına gelir. Bu düzeyi gün boyu korumak için brokoli ve ıspanak gibi yeşil sebzeler tüketin.
Kafeini azaltın: Kafeinin vücuttan kalsiyum atılmasına neden olduğunu hatırlatalım. Kemik yoğunluğunuz için son derece önemli olan bu minerali korumak için kafeinli içecekleri daha az tüketmeye özen gösterin.
Daha az alkol: Alkol vücudun sıvı kaybetmesine neden olur. Kaybettiğiniz sıvıyı sadece suyla değil, potasyum açısından zengin taze hindistancevizi suyu ve avokadoyla kazanmaya çalışın.

30′LARDA KİLO PROBLEMİ
30′lu yaşlarda metabolizmanız eskisine oranla yavaş çalıştığı için aynı kiloda kalmanız veya kilo vermeniz zorlaşmış olabilir.
Kaliteli karbonhidrat: Ev, iş ve sosyal yaşantınızı dengede tutmaya çalışmaktan yorgun mu düştünüz? Protein içeren, kaliteli karbonhidratlar size ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayacaktır. Diyetinize mercimek, fasulye gibi baklagiller ekleyin.
Sağlıklı yağlar alın: Hamilelik döneminde, vücudunuzda depolanmış olan vitaminler ve mineraller azalır. Bunları yerine koymak için badem, ceviz, keten tohumu yağı ve zeytin gibi sağlıklı yağlar içeren besinler tüketin.
Metabolizmanızı hızlandırın: Kilo vermekte zorlanıyorsanız, birkaç basit hileye başvurabilirsiniz. Mesela bir yemek kaşığı acı biber yemek, metabolizmanızın hızlanmasını sağlar

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: