Diyetisyenin İletişim Tarzı Kilo Vermeyi Etkiliyor

Diyetisyenin İletişim Tarzı Kilo Vermeyi Etkiliyor

Diyetisyenin İletişim Tarzı Kilo Vermeyi Etkiliyor

Diyet uzmanları hastaları ile kilo problemlerini ve diyet yöntemletini uzun uzun tartışır. Yapılan yeni bir araştırma, diyet uzmanının hasta ile doğru iletişim kurmasının kilo verme üzerinde önemli etkileri olduğunu ortaya koydu. Diyet uzmanlarının hastaları ile pozitif bir tutum içerisinde konuşması hastayı motive ediyor ve kilo vermesini kolaylaştırıyor.

Duke Üniversitesi Tıp Merkezi araştırmacıları 18 ay boyunca 40 diyet uzmanı ve 461 hasta arasındaki konuşmaları kaydetti ve incelemeye aldı. Araştırma başkanı Kathryn Pollak “Normal koşullarda bir diyet uzmanı hastası ile diyet ve kilo verme konusunda yaklaşık üç buçuk dakika konuşuyor. Kulağa çok uzun bir süre gibi gelmesede bu üç buçuk dakika genelde yirmi dakika olan diyetisyen-hasta görüşmelerinin %15’ini oluşturuyor. İyi haber diyet uzmanları konunun ne kadar önemli olduğunun farkındalar ve bu konu üzerinde hastaları ile konuşarak onlara kilo vermenini öneminden bahsediyorlar” diye kounştu.

Yapılan araştırmanın sonuçları, diyetisyenleri ile kilo kaybının önemine ilişkin olarak konuşan hastaların diğerlerine oranla biraz daha fazla kilo verdiğini gösterdi. Pollak ” Hastalar ne yapmaları gerektiğinin söylenmesinden hoşlanmıyor. Buna rağmen yine de bu konuda sessiz kalıyorlar. Fakat doktorun hasta ile empati kurarak olumlu bir tavır içinde konuşmasını sürdürmesi hastayı motive ediyor” dedi.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: