Neden egzersiz yapmalısınız?

Neden egzersiz yapmalısınız?

Özellikle son yıllarda düzenli spor ve egzersizin önemi hızla artıyor. Uzmanlar, düzenli yapılan spor ve egzersizin, başta kalp sağlığı olmak üzere pek çok konuda vücuda yarar sağladığı görüşünde birleşiyorlar. Batılı gelişmiş ülkelerde insanların düzenli olarak spor ve egzersiz yaptığına değinen uzmanlar, ülkemizde de bu bilincin hızla artmasının sevindirici bir gelişme olduğunu belirterek “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözünü hatırlatıyorlar.

Uygun bir diyetle birlikte fiziksel etkinlik ve egzersiz, yalnızca zayıflayıp zinde kalmanızda değil, aynı zamanda genel sağlığınızın düzelmesinde ve hastalıkların önlenmesinde anahtar rolü oynar. Amacınız kilo vermek, kilonuzu korumak ya da yalnızca sağlıklı kalmaksa, haftada en az üç kez, günde en az 20 dakika egzersiz yapmanız sağlığınızı düzeltecektir.

Araştırmacılar, çevrede yapılan hızlı bir yürüyüş, yere düşen yaprakları toplamak ve asansör yerine merdivenlerden yürüyerek çıkmak gibi yaşam tarzıyla ilgili etkinliklerin, daha ağır egzersizleri yapamayan ya da sevmeyenlerin sağlığı için benzer yararlar sağladığını bildiriyorlar.

Unutmayın ki, düzeyi ne olursa olsun biraz egzersiz yapabilmek, hiç yapmamaktan iyidir. Sizin için hangi egzersizin uygun olduğunu doktorunuza danışın. Aksi takdirde yanlış egzersiz yaparak sağlığınızı tehlikeye atmanız işten bile olmaz… Uzmanlar, düzenli spor ve egzersizin yararlarını şöyle sıralıyorlar:

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: