Pastör Kimdir Pastörün Hayatı

Pastör Kimdir Pastörün Hayatı ve Çocukluğu

Louis Pasteur, 19. yüzyılın en büyüm bilim adamlarından biridir. Pastör, en önemli aşılardan biri olan ve dünya ya çığır açan Kuduz aşısının yaratıcısı olduğu gibi, biyologlar için, o eski kendiliğinden üreme inancına son veren kişi, hekimlerin gözünde hijyen konusundaki en büyük öncülerden biri, gıda sanayicileri içinse bakterileri yok etme yönteminin yaratıcısıdır.
Luis Pastör, 1822 yılında Fransa’nın Jura bölgesinde Dole kasabasında doğdu. Pastörün çocukluğu: Mütevazı bir ailenin oğluydu (babası sepiciydi) ve luis pastör hayatı boyunca çocukluğunda okumaktan çok resimle ilgilendi. Pastörün hayatı başarılar ile doluydu. Lise öğretmeni olmasını isteyen babasının verdiği nasihatlare uyarak, Besançon Kraliyet kolejine kayıt oldu. Ardından 1840 yılında edebiyat kolundan diploma aldı. Besançon’da okul belleticiliği yaparak (okul ücretini karşılamak) fen bölümünü de başarı ile tamamladı. 1842 senesinde de Yüksek Öğretmen Okulu’na girmeye hak kazandı. Girdiği ilk sınavdan aldığı puan kendisini tatmin etmeyen Luis Pasteur, Paris’e giderek okulun sınavlarına tekrar girmek istedi. 1843 senesinde aynı okula dördüncü kez girmek için hak kazandı. 1845 yılında lisans, 1846 yılında ise lisansüstü diplomasının sahibi oldu. Yakın bir zaman sonra ise, Ardeche bölgesinde fizik öğretmeni olarak çalıştı. Bir süre sonra da geri dönerek Antoine Jerome Balard laboratuvarına giriş yaptı.

Pastör neyi bulmuştur ?
Luiz Pastör hakkında bilgi olarak bir de kuduz aşısını bulduğu belirtilmiştir. 1885 senesine 9 yaşlarında olan bir çocuk, babası tarafından pastör’ün laboratuvarına getirildi. Getirilen çocuk, kuduz bir köpek tarafından ısırılmış ve hiç bir müdahale yapılmazsa can çekişerek hayata veda edecekti. Louis Pastör biyografisi, daha önce aşı denemeleri yapan ünlü bilim adamı pastor, aşıyı çocuk üzerinde denemek zorunda kaldı. Pastör’ün buluşlarından olan kuduz aşısı sayesinde 9 yaşındaki çocuk hayatını kaybetmekten son anda kurtuldu. Louis Pastör o zamanlar 63 yaşındaydı ve bunu hayatının en büyük zafer ve başarılarından biri olarak görmüştü…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: